Søkertallene er klare!

Søkertallene har kommet fra Samordna opptak

Søkertallene har kommet fra Samordna opptak

Tiden har endelig kommet, tusenvis av håpefulle har fått drømmen realisert eller knust av Samordna opptak denne uken. Flere tar høyere utdanning, men er det bare positivt?

De offisielle tallene for søkere på høyere utdanning er klare og statistikken viser en økning på søkere på ca 6.55%. Den viser også at det har blitt planlagt 1058 flere studieplasser i år enn i fjor. (http://www.samordnaopptak.no/info/soekertall/soekertall-2012/index.html)

Dette er bra, det satses på høyere utdanning. Eller…? Blir det satset ordentlig? For hvor kommer de nye studieplassene? Alt for sjeldent. Jeg er for en økning av antall studieplasser hvis det betyr en økning på studier som samfunnet har behov for! Vi trenger flere ingeniører, lærere, lektorer og sykepleiere. Vi trenger også flere jenter i realfagene og gutter inn i de store profesjonsstudiene som psykologi og medisin. Det er her det må satses.

Som student skjelver jeg litt når jeg ser at flere og flere skal ta høyere utdanning.

  • MÅ alle ta en høyere utdanning for å få en jobb?Håpefulle studenter på universitetsplassen
  • Hvilke fag skal disse studentene studere? 

Samtidig må regjeringen se at alle institusjonene trenger økte bevilgninger. Flere studenter betyr større klasser og mindre penger pr hode.

Rektor Ole Petter Ottersen snakker om en fantastiske studiekvaliteten på UiO: (http://blogg.uio.no/unidir/ottersen/content/rekordmange-s%C3%B8kere-i-%C3%A5r).

Ja, den er bra, men den kan bli mye bedre. Jeg er redd for at flere studenter betyr dårligere kvalitet. Hva er derfor viktigst? Kvalitet eller kvantitet?

Høyere utdanning kan ikke, og skal ikke, være en samlebåndfabrikk som bare spyr ut personer til samfunnet. De skal være en kvalitetsfabrikk som produserer gode studenter som kan gå inn i jobb og som er med på å løfte samfunnet. Vi skal ikke skreddesy studenter til ulike roller, men vi må sørge for relevans og for å fylle behov.

Jeg gleder meg til å ta imot til de nye studentene som begynner i august. Jeg gleder meg også til å se om regjeringen tar oss på alvor og innser at økte bevilgninger må til for å løfte utdannings-Norge og kvaliteten.  Det er på tide.

Legg til kommentar

Logg inn for å kommentere

Ikke UiO- eller Feide-bruker?
Opprett en WebID-bruker for å kommentere

Morten er 23 år gammel og har studert Offentlig administrasjon og ledelse (offadm) ved det Samfunnsvitenskapelig fakultet i to år.
Han er valgt inn i AU som leder og gleder seg til å fremme Studentparlamentets politikk.
Har tidligere vært leder for programutvalget til offadm, samt sittet i studentparlamentet for studentutvalget ved SV (SVSU).
Morten er valgt inn fra Blå liste, som han også er leder for.

Kontakt Morten på m.b.kristoffersen@studentparlamentet.uio.no, eller tlf 916 25 651 / 22 85 70 71.

Siste innlegg

web statistics